ארגון ממוני בטיחות – מה תפקידו וכיצד הוא עוזר לשמור על עבודה בטוחה

ארגון ממוני בטיחות – מה תפקידו וכיצד הוא עוזר לשמור על עבודה בטוחה

לא פעם ולא פעמיים, אנחנו שומעים בחדשות או קוראים באתרי אינטרנט על תאונות עבודה מחרידות. בין אם מדובר בתאונות שמתרחשות באתרי בנייה, מפעלים, חוות חקלאיות, חנויות, מוסכים ועוד. עבורנו, מדובר בעוד נתון, בעוד מספר, עוד ידיעה חדשותית. אך עבור האנשים שחווים את התאונה ועבור משפחתם, מדובר באסון בעל משמעויות רחבות, לעיתים, מדובר במשמעויות שיכולות לרדוף אותן במשך שנים רבות.

לא רק עבור אותם עובדים ועבור המשפחות שלהם מדובר באסון כבד עם משמעויות רבות, אלא גם עבור מקום העבודה שמעסיק אותם. בין אם זה בהיבט האישי, האנושי ובין אם זה בהיבט הכלכלי, בהיבט התעסוקתי, בכל מה שקשור לתהליכי הייצור, וכן בכל מה שקשור לתדמית ולמוניטין של המקום.

על כן, מקומות רבים עובדים באופן צמוד עם גורמים שמתמחים בתחומי הבטיחות בהיבטים שונים. חלקם עושים זאת מתוקף החוק, מתוקף הנחיות שקיימות בתחום, ואם לא יעשו זאת, הרי שלא יוכלו לפעול. מקומות אחרים עושים זאת מתוך בחירה, מתוך הבנה שעליהם לשמור על בריאות ובטיחות העובדים שלהם, הם מחויבים לכך, ולכן הם פועלים עם גורמים שמתמחים בנושא מהיבטים שונים.

מי שמספק את כל הידע, הכלים וכן את אנשי המקצוע בתחום, הוא ארגון ממוני בטיחות. מדובר בארגון מקצועי שאחראי על כל הנושא של בטיחות ובריאות עובדים במגזרים שונים. הארגון מספק את כל רמת הידע המקצועי הנדרש, ומן הסתם, גם את כל אנשי המקצוע ההכרחיים בשביל שאלה יוכלו לבצע את תהליכי העבודה בצורה הטובה ביותר.

לפני שנסביר מה בדיוק עושה ארגון ממוני בטיחות, חשוב להדגיש כאן, לא מדובר בארגון שעובד על דעת עצמו. מדובר בארגון שפועל עם גופים ומוסדות מטעם המדינה, בכל מקום, בכל אזור, בכל תחום, על פי דרישה.

הארגון למד ולומד את התחום, מכשיר את האנשים שלו על פי התקנים והכללים הקפדניים ביותר, הוא כמובן גם מקבל את הכלים וההכשרות הנדרשות על פי תקנים בינלאומיים, זאת על מנת לספק את רמת הידע והביצוע הגבוהים ביותר. הכל במטרה להפוך את שוק העבודה בישראל למקום הרבה יותר בטוח ומוגן. זה האינטרס של הארגון וזה למעשה גם האינטרס של כל המעסיקים והעובדים.

מה בדיוק עושה הארגון וכיצד הוא פועל

ארגון הממונים על הבטיחות והבריאות התעסוקתית בישראל, פועל בכל היבט ובכל ספקטרום שקשור לתחום הבטיחות והבריאות. זה אומר הכשרה, השתלמויות, לימודים, קביעת תקנים, ביקורות, מספק מידע מקצועי בתחום, מציג פרסומים, עורך כנסים, ועוד.

ברמת העיקרון, מדובר בגוף המוביל והחשוב ביותר בישראל להכשרת ממוני בטיחות לתחומים שונים. כמובן שכל ממונה אשר עובר הכשרה ולימודים באמצעות הגוף, מקבל את הכלים הנדרשים עבור שהתחום בו הוא עובד. כך הוא יוכשל להגיע אל החברה, העסק, המפעל בו הוא מועסק או בו יעסיקו אותו בעתיד, והוא יוכל לספק את כל מה שנדרש מבחינה מקצועית ומבחינות אחרות.

חשוב להדגיש כאן, גם ממונה בטיחות שעבר הכשרה דרך הארגון וקיבל את הכלים הנדרשים, עדיין צריך להתעדכן ולדעת על כל השינויים שחלים בתחום, צריך ללמוד כלים ושיטות חדשות, להכיר את התקנים החדשים שיצאו, כללים וחוקים וכל דבר אחר. זאת על מנת שהמקום בו הוא מועסק, יעבוד על פי הגישה המעודכנת ביותר שיש.

רק בצורה כזו יהיה ניתן לשמור על בריאות ובטיחות העובדים באופן מלא. רק בצורה כזו, יהיה ניתן למנוע תאונות עבודה, בין אם זה בזמן העבודה, לפני או אחרי.