על החשיבות של מזוזות תקינות

מזוזות למכירה

בין אם אתם אנשים מאמינים או אולי פחות, כנראה שיש לכם מזוזה בפתח הבית ובחלק מהמקרים, גם בפתחי החדרים בתוך הבית. בעוד שחלקנו מקפידים על בדיקת מזוזה בכל 3 שנים, חלקנו לא בודקים אותה לעולם. וחלקנו האחר בודקים את המזוזה לקראת חודש אלול, למעשה לקראת ראש השנה. 

ברוב רובם של בתי האב בישראל מותקנות מזוזות, אלמנט דתי-הלכתי שמותקן כאשר הבנייה על ידי הקבלן מסתיימת. אמנם חלק מהאנשים בוחרים שלא לחיות עם מזוזות בפתח ביתם, אבל ברוב הבתים משאירים את המזוזות מותקנות. וככה גם רלוונטי לגבי בתי עסקים, מוסדות וארגונים, מוסדות לימודיים ועוד. אם כך, מדוע כולנו כל כך מקפידים על התקנת מזוזה כשרה ותקינה? האם יש באמת חשיבות בהתקנת המזוזה? ואם כן, במה אותה חשיבות מתבטאת? 

למה כל כך חשוב להתקין מזוזה כשרה? 

בין אם אתם מחפשים אחר מזוזות למכירה או שירות של התקנת מזוזה, אתם רוצים לקבל שירות כשר כנראה. והאמת, שלא בכדי. בפועל, המזוזה מהווה סגולה לברכה והגנה על הבית, להגנה מפני עין הרע ועוד. התקנת המזוזה צריכה להתבצע על ידי איש המקצוע, וככה גם רלוונטי לגבי הבדיקה של המזוזה. 

בתים שבהם אין מזוזות מותקנות, הם בתים שעל פי ההלכה והדת, לא קיימת בהם הברכה וההגנה לעיל. אבל יחד עם זאת, חשוב לציין כי, אין כל ציון בכתובים לגבי הקשר בין “מזל רע” לאי-התקנת מזוזה. במילים אחרות, בכתובים לא מצוין שמי שאינו מתקין מזוזה בביתו בהכרח יסבול מ”מזל רע”. מה שכן מצוין בכתובים הוא, שהתקנת המזוזה הכשרה מהווה סגולה להגנה על הבית ועל המתגוררים בו. 

מתי נבצע את בדיקת המזוזה? 

בציבור הכללי, בדרך כלל לא נהוג לבצע בדיקת מזוזה פעם בשנה, אם בכלל. הציבור הדתי-חרדי בכלל מבצע את בדיקת המזוזה לקראת ראש השנה בחודש אלול, מה שמהווה סגולה לשנת פרנסה טובה ובריאות איתנה.  אם אתם מעוניינים לבצע בדיקת מזוזה, חשוב לציין שאת הבדיקה מבצע איש מקצוע מוכשר לכך. 

איש המקצוע במקרה של בדיקת מזוזה יהיה סופר ה-סת”ם. רק סופר סת”ם מוסמך יכול לבצע בדיקת מזוזה ולהעניק לה את הכשרות והתוקף התקין שלה. סופר הסת”ם ישלוף את הקלף מהמזוזה עצמה, יבדוק אותו לפרטי פרטים ויקבע אם הוא תקין. אם הקלף אינו תקין, ישנן מזוזות למכירה מסוגים רבים שאפשר לרכוש אונליין. 

מתי המזוזה תתגלה כתקינה וכשרה? 

אם ניתן לקרוא את כל האותיות והקלף אינו קרוע, סופר הסת”ם יעניק לכם את הכשרות על המזוזה. אם ישנם פגמים בקלף המזוזה, סופר הסת”ם ימליץ להחליף את הקלף עצמו. במקרים שבהם בית המזוזה גם הוא פגום, תוכלו לאתר באינטרנט מזוזות למכירה ולרכוש אחת במחיר אטרקטיבי. בימינו ישנן גם מזוזות מעוצבות במחירי מבצע באינטרנט.