תכנון פיננסי – כיצד מתכננים את העתיד הפיננסי שלנו בצורה טובה יותר

financial

לא מעט אנשים שמנהלים משק בית, מוצאים את עצמם לא פעם במשברים כלכליים כאלה ואחרים. במקרים רבים, מדובר על משבר שחוזר על עצמו שוב ושוב. יש הסברים וסיבות שונות מדוע משברים כאלה יכולים להתרחש, ברוב המקרים הם נובעים מתכנון כלכלי שגוי או גרוע מכך, חוסר תכנון.

אחת הטענות הרווחות בקרב מומחים לכלכלה היא, שאנשים אינם נוטים לתכנן בצורה נכונה את ההתנהלות הכלכלית שלהם לאורך זמן. התוצאה של מצב כזה היא, הוצאות העולות על הכנסות, בזבוז כסף היום על חשבון לחסכון לעתיד ומצבים אחרים שמונעים מהם אפשרות לנהל תקציב יציב, מאוזן, לאורך שנים.

כיצד תכנון יכול לעזור לנו

המשמעות של תכנון פיננסי, בין אם זה במשק בית ובין אם זה בעסק ובכל מצב אחר, היא שאנחנו לא מתייחסים רק להווה, אלא חושבים על העתיד. ההנחה שלנו צריכה להיות, אם נדע לתכנן את הצעדים בצורה נכונה, אז נוכל לייצר מקורות הכנסה, נוכל לחסוך כסף ונמנע מהוצאות מיותרות שיכניסו אותנו למינוס.

תכנון פיננסי מחייב אותנו לדעת מה המצב שלנו בכל זמן נתון, מחייב אותנו לאפיין בצורה נכונה את הצרכים שלנו, אך גם מחייב אותנו ללמוד לחיות על פי המידות שלנו. כלומר, תכנון נכון ימנע מאיתנו להוציא כסף שאין לנו, על דברים שאנחנו לא בהכרח צריכים.

כיצד אנחנו יכולים ללמוד על תכנון ולבצע אותו

בעיקרון, יש מספר דרכים בעזרתן אנחנו יכולים ללמוד על תכנון ולבצע אותו בפועל. ראשית, אנחנו יכולים להיעזר באנשי מקצוע, יועצים פיננסיים, יועצים כלכליים שיש להם את הידע והניסיון בתחום. שנית, אנחנו יכולים ללמוד דרך מאמרים, מחקרים, ספרים, אמצעים הזמינים לנו באינטרנט או במקורות אחרים.

הביצוע ייעשה בפועל, באופן כזה שאנחנו כל הזמן נהיה מודעים לחשבון שלנו, נדע מה יש לנו, כמה אנחנו מכניסים וכמה אנחנו אמורים ויכולים להוציא. חשוב להדגיש כאן, בשביל לנהל את התהליך בצורה נכונה, הרי שעלינו לעבוד עם כלים שונים, שיאפשרו לנו לראות את המידע בצורה ברורה, לנתח אותו בצורה חכמה, וכן נשתמש בכלים שיאפשרו לנו ללמוד איפה לחסוך וכיצד לעשות זאת.

למי זה יכול להתאים

נהוג לחשוב, שכל הרעיון של תכנון נועד לזוגות צעירים שעושים את צעדיהם הראשונים בתור מנהלי משק בית משותף או אנשים שעברו משבר כלכלי ורוצים להימנע מחזרה למצב כזה. מלבדם, הרי שכל אחד צריך לדעת כיצד לתכנן את התקציב שלנו, לתכנן הוצאות והכנסות, על מנת שהוא בעצמו לא יגיע לסיטואציה של משבר כלכלי.

לכן, זה יכול להתאים לכל אחד. בין אם הוא עשיר או עני, צעיר או מבוגר, רווק או חי בזוגיות ומשפחה. ככל שמתחילים בתהליך מוקדם יותר, ככה מתרגלים לחיות נכון יותר מבחינה כלכלית.