חשיבות של טיפול בקרקעות מזוהמות

עם השנים, אנחנו לומדים יותר ויותר על השפעות זיהום סביבתיות על חיינו. אנחנו חשופים יותר למידע ונתונים, יש לנו יותר הבנה בתחום ואנחנו מכירים בהשפעה של הזיהום הן על חיינו והן על הסביבה בכלל, בין אם מדובר בחיות, צמחים או דברים אחרים המשפיעים על איכות החיים שלנו.

אחת הדוגמאות לכך הן קרקעות מזוהמות. היום אנחנו יודעים כיצד זיהום קרקע יכול להשפיע על חיינו בהיבטים שונים ולכן אנחנו גם מנסים לטפל בבעיה לפני שזה מגיע לנקודה בה אנחנו לא יכולים לעשות דבר. קרקעות מזוהמות יכולות להשפיע על איכות חיינו ובריאותנו, על היכולת שלנו להשתמש בקרקע לצורך בנייה וכמובן על כל מה שקשור לגידול צמחים וגידולים חקלאיים שונים.

איך נוצרות קרקעות מזוהמות וכיצד מטפלים בהן

זיהום קרקע יכול להיווצר בדרכים שונות. בדרך כלל הזיהום נוצר כתוצאה משימוש לא נכון ולא מבוקר בקרקע על ידי גורמים מסחריים. חברות המחזיקות ברשותן מפעלים ושטחים, לא הקפידו בעבר ולא תמיד מקפידים היום לשמור על קרקע נקייה, מה שאומר שהן שפכו לתוכה חומרים מזהמים, בין אם זה בתהליך הייצור ובין אם זה פסולת תעשייתית, מה שגרם לזיהום.

צריך לומר, לא רק מפעלים ובתי עסק מעורבים בכך גם רשויות רבות ואפילו אנשים פרטיים. ברגע שאנחנו שופכים פסולת על קרקע במקומות שלא מיועדים לכך, עם הזמן אנחנו עלולים לייצר זיהום. כמו כן, הוא יכול להיווצר כתוצאה משימוש בחומרים חקלאיים וחומרי הדברה לא מבוקרים, חומרים מזהמים שעלולים לגרום נזק משמעותי לקרקע.

הטיפול בזיהום שכזה, מתחיל קודם כל בתהליך אבחון. עלינו לבצע סקירות של הקרקע, לבחון האם היא מזוהמת ואם כן באיזו רמה, ולאחר מכן במידה וזה אפשרי לנקות את הקרקע מאותם חומרים מזהמים. הסקר ייערך באמצעות דגימות מן הקרקע אשר ייבחנו במעבדות שמתעסקות בכך. תהליך הניקוי יתבצע בהתאם לסוג הזיהום וסוג החומר המזהם.

מתי צריך לטפל בקרקעות מזהמות

על פניו, במצב אידיאלי, צריך לטפל בכל מקום בו יש זיהום קרקע. במצב אידיאלי אנחנו בכלל אמורים להגיע לסיטואציה בה הקרקע מזוהמת. מאחר ואנחנו לא נמצאים במצב אידיאלי, אז סביר להניח שתהליך הטיפול ייתבצע רק שנידרש לכך מסיבות מסוימות. ככל שנקדים לעשות, יגדל הסיכוי שהתהליך יצליח ונוכל לחזור ולהשתמש בקרקע.

בעיקרון, טיפול במצב של זיהום קרקע מתבצע כאשר יש לנו צורך להשתמש בה, בין אם זה לצורך בנייה, בין אם זה לצרכים חקלאיים או לצורך שינוי ייעוד הקרקע, למשל אם אנחנו רוצים להפוך אותה לפארק או למרחב אחר המיועד לשימוש ציבורי.

חשוב לציין, לפני שקבלנים מתחילים תהליכי בנייה באזורים מסוימים, הם מחויבים בדיקה שכזו, אם קיים חשש שהקרקע מזוהמת. שכן בשלב מאוחר יותר של הפרויקט, יהיה בעייתי לבצע את הבדיקה ואם לא יעשו זאת, זה עלול לסכן את האנשים שיאכלסו את המבנה.