החשיבות של חוזה עם סוכנות דוגמנות

עו"ד דיני עבודה

צעירים רבים חולמים על קריירת דוגמנות מפוארת, ורצים אחר החלום שלהם. זה מבורך, אך עליכם לדעת כיצד לעשות זאת בצורה חכמה על מנת שתקבלו את כל מה שמגיע לכם, ותשמרו על האינטרסים שלכם. אנחנו רואים יותר ויותר אנשים שמתלוננים שסוכנות הדוגמנות לא משלמת להם כפי שהם מצפים, אך לרוב זה יהיה כי הם לא השכילו לקרוא את החוזה ולהבין אותו. המשיכו לקרוא ותגלו מה עליכם לבדוק בחוזה.

תקופת ההתחייבות – החלק המשמעותי ביותר של החוזה

אחד הדברים הראשונים שעליכם לחפש בחוזה דוגמנות הוא משך זמן ההתחייבות שלכם לסוכנות. בין אם מדובר בסוכנות דוגמניות צעירה או בסכונות מובילה כמו סוכנות דוגמנות אימג’, עליכם לוודא זאת. סוכנויות מסוימות עשויות לדרוש חוזה לשלוש שנים, או אפילו לשבע שנים. חייב לציין כי במידה ולא תהיו מרוצים מהדרך בה הסוכנות תייצג אתכם, אתם תישארו כבולים אליה שנים רבות.

שבירת חוזה ארוך טווח עשויה להיות מורכבת ויקרה יותר ממה שהיא באמת שווה, במיוחד אם אתם עוסקים בתחום כמשרה חלקית בלבד. ייתכן שיהיה עדיף חוזה שאורכו שנה עד שנתיים, במיוחד במידה ואתם בתחילת הדרך שלכם.

סעיף סיום ההתקשרות

בנוסף לתקופת ההתקשרות ביניכם, עליכם להבין ולדעת באופן ברור מתי ובאילו נסיבות אתם או סוכנות הדוגמנות יכולים לסיים את ההתקשרות. סוכנויות רבות כוללות סעיף המאפשר לכל אחד מהצדדים לסיים את ההתחייבות לאחר, למשל, בין ארבעה חודשים לשנה אם אחד מהצדדים אינו מרוצה ממספר הזמנות או מסכום הרווחים. במידה והחוזה שמציעים לך אינו כולל סעיף כזה, אתם יכולים תמיד לנסות לנהל משא ומתן על כך.

עליכם לזכור כי הסוכנות לא תרצה להחתים אתכם במידה והיא לא מאמינה שהיא יכולה להרוויח כסף בזכותכם עבודתכם. לפני החתימה על החוזה, עליכם לעשות שימוש בפרט הזה ולמנף אותו בכדי לעמוד בתנאים טובים יותר.

בלעדיות

בלעדיות לא צריכה להיות נושא אלא אם כן אתם מנוסים וחתומים בסוכנות מובילה כמו סוכנות אימג’. חוזה בלעדי פירושו שתוכלו לקבל עבודה רק דרך אותה סוכנות, ולא תוכלו אפילו לחפש עבודות לבד. כשמדובר בדוגמן מתחיל זה עשוי להיות די מגביל. לעבוד בעבודות שאין מגיעות דרך הסוכנות והן ב”עלות נמוכה” יכולות לעזור לכם מאוד, ולהעניק לכם ניקיון יקר ערך על המסלול או מול מצלמה.

מועד התשלום ואופן ביצוע התשלום

סעיף חשוב נוסף הינו דרכי התשלום ומועד התשלום. ישנן סוכנויות הקובעות כי לא תקבל תשלום עד שהסוכנות לא תקבל את התשלום מהלקוח. מכיוון שאין מועד מוגדר זה עלול להגיע להמתנה של כמה חודשים. אם הלקוח לעולם לא ישלם, אתם לעולם לא תקבלו את השכר שלכם. קחו את הזמן שלכם בקריאת החוזה ונהלו משא ומתן על התנאים שאתם פחות אוהבים.